Proč nemají Horoměřice obchvat?

03.10.2018

Jak to vlastně bylo s obchvatem Horoměřic, který měl vést západně od obce? Obchvat zhruba před patnácti lety prosazoval bývalý starosta pan Kášek z ODS (který stále z pozadí radnici řídí). Aby prosadil novou výstavbu směrem ke Statenickému lesu a mohl porušit moratorium předchozích zastupitelstev, sliboval tehdejšímu zastupitelstvu obchvat Horoměřic pro veškerou dopravu ve směru od Ruzyně. Pod tímto příslibem většina zastupitelstva tehdy bytovou výstavbu schválila. Na akci se podílel developer pan Vondra, nyní radní za TOP 09, se kterým obec v současnosti staví lokalitu Nad Prahou.

Stará mapa ukazuje, že kolem roku 2000 obchvat Horoměřic ještě bez problémů možný byl. Dnes už jsou na tehdy prázdné půdě domy.

Místo obchvatu však dal starosta do územního plánu zapracovat místní komunikaci kličkující rodinnými domy. To pochopitelně narazilo na odpor obyvatel, kteří tam již bydleli. V části tohoto okruhu vedoucího ulicí Rabochova si již dokonce vymohli na vedení obce postavení závory - ještě před dokončením této části plánovaného "obchvatu". Takže i tento "okruh mezi domy" dnes vede odnikud nikam.

Obchvat pro veškerou dopravu by problém obce vyřešil bez ohledu na to, kdy bude pokračovat výstavba dálničního obchvatu Prahy. Namísto obchvatu v současné době vidíme při vjezdu do obce od letiště zahájenou další zástavbu činžovních domů a připravenou půdu pro PENNY market.

Vzhledem k tomu, že pozemky jsou už zastavěné, obchvat Horoměřic prosazovaný starostou Káškem už nikdy nevznikne.